Einantiems į pirtį ...
Patarimai
Pabuvimas pirtyje - tai nėra tikslas vien tiktai atsigulus ant gulto išprakaituoti, tai tam tikras ritualas, kurio laikantis, pirtis suteiks Jums jėgų ir džiaugsmo.
Pirmiausia nusiprauskite po dušu
Be abejo tai siejama su bendra pirčių higiena. Todėl patarimas naudingas. Bet dar viena priežastis, dėl kurios verta apsilankyti duše arba vasarą išsimaudyti, eiti į pirtį maloniau, kai oda yra šlapia. Yra žmonių, kurie laikosi priešingos nuomonės ir į pirtį eina sausi, kad geriau jaustų, ar netgi matytų kaip jie prakaituoja. Vadinasi yra dvi mokyklos: šlapiaodžių ir sausaodžių. Kiekvienas renkasi būdą, priimtinesnį sau. Naujokams, pagyvenusiems ir žmonėms su padidėjusiu kraujospūdžiu reikia pirmiausia nusiprausti po karštu vandeniu arba pabūti karštoje vonioje. Visiems kitiems užtenka tiesiog nusiprausti po šiltu vandeniu. Prausdamiesi nešlapinkite galvos – taip lengviau pernešite karštį pirtyje. Prieš pirtį nereikėtų praustis su muilu, kadangi tuomet nuo odos paviršiaus pašalinami riebalai, kurie saugo odą nuo deginimo pojūčio pirtyje. Po prausimosi duše, galva aprišama rankšluosčiu. Šį rankšluostį būnant pirtyje patartina pastoviai sudrėkinti šaltu vandeniu, kad neperkaistų galva. Svarbiausia nedaryti klaidos ir nesidėti guminių kepuraičių, kadangi ji apspaudžia galvą ir užspaudžia kraujagysles. Tokios kepuraitės dėvėjimas pirtyje gali sukelti galvos skaudėjimą ir galvos svaigimą.
Ant gultų geriau sėdėti ant pakloto
Vėlgi patarimas susijęs su higiena, bet tuo pačiu tai apsaugo nuo įkaitusių gultų, nes jie būna net deginantys. Saunoje pakankama temperatūra 80-90° C, oro drėgnumą galima didinti ant akmenų užpilant vandens. Saunoje būnama tol, kol lankytojui malonu. Rungtyniauti, kas atlaikys aukštesnę temperatūrą, kenksminga sveikatai ir pirtis tam ne vieta.
Tik atėjus į pirtį nereikėtų iš karto gultis ant aukščiausių gultų. Pirmiausia būtų gerai 5-7 minutes pasėdėti apačioje arba blogesniu atveju pagulėti ant vidurinio gulto. Reikia, kad kūnas pradžioje įkaistu prie palyginus nedidelės temperatūros. Įkaitimas iššauks prakaitavimą. Naujokui geriau tuo apsiribojus eiti pailsėti iki kito pasikaitinimo.
Pirtyje reikia prakaituoti!
Bet daugelis pirčių lankytojų mažai ką žino apie prakaitavimą, todėl pradeda kaitintis neteisingai. Tik atėję į pirtį ir atsigulę ant gultų iš karto užpila ant akmenų kokius 2-3 samčius vandens. Tuomet ištinka netikėtas karščio šokas, kuris paraližuoja normalią prakaito liaukų veiklą. Tam, kad normaliai išprakaituoti, reikia laiko. Kad išsiskirtų prakaitas lankytojui sėdinčiam ramiai ant gulto, reikia padidinti kūno temperatūrą keletą laipsnių, kad dirbtinai iššaukti organizme karštį. Tam reikia apie 8-12 minučių priklausomai nuo individualaus sugebėjimo prakaituoti. Pirties temperatūros didinimas negreitina prakaitavimo pradžios, tuo požiūriu 80 ° C pirtis niekuo nenusileidžia 100 ° C pirčiai. Per karštoje ir per sausoje pirtyje prakaitas džiūsta iš karto po išsiskyrimo ant odos. Saunoje vantų geriau nenaudoti, kadangi esant tokiai aukštai temperatūrai lapai nuo vantos iš karto ima suktis ir kristi. Patalpoje reikia užtikrinti natūralią oro cirkuliaciją. Saunoje kur temperatūra siekia 90—120 °С, o pečiūkas neturi akmenų, sausas oras dirgina nosies ir gerklės gleivinę. Tam, kad sudrėkinti orą, tokioje pirtyje užpila nedidelį kiekį vandens ant sienų ir lubų. Akmenų apliejimas vandeniu nedidelėmis porcijomis padaro garą mažiau drėgną, „lengvą“ arba „minkštą“. Jei vandenį pilti gausiai, tai jis sunkiu garu nusės apačioje, garas ima deginti odą, per daug apsikrauna širdies ir kraujagyslių sistemos žmogaus organizme ir žmogus pasijaučia pavargęs. Tokį garą vadina „drėgnu“ ir „sunkiu“.
Staigus perėjimas iš karštos pirties į šaltį nerekomenduojamas
Po pirmo pasikaitinimo pirtyje, kuris trunka apie 5-7 minutes, reikia išeiti iš pirties ir pailsėti. Ir išeidami staigiai nesikelkite nuo gulto- galite prarasti pusiausvyrą. O išėjus iš pirties nereikėtų iš karto gultis, geriau keletą minučių pavaikščioti.
Atkreipkite dėmesį, kad nepatartinas yra „staigus perėjimas“. Prisitaikymui tiesiog reikia tam tikro laiko. O šiaip šaltis ir poilsis yra neatskiriami nuo visų pirties lankymo procedūrų. Jeigu pirtis yra prie vandens, tuomet Jūs tiesiai iš pirties galite pasinerti į gaivinantį vandenį, pakeisdami pirtį maudynėmis. Žiemą patys ištvermingiausi pasineria į ledinę eketę arba apsitrina bei voliojasi švariame sniege.
Prieš prausimąsi šildykitės, o po to galite dar nueiti į pirtį
Tyrėjai paskaičiavo, kad anksčiau pirtyje išnaudodavo tris litrus vandens žmogui. Dabar visa tai pasikeitė. Vandens ir muilo sunaudojama žymiai daugiau. Užtektų ir mažiau, nes dėl giluminio išprakaitavimo atsidaro odos poros ir iš jų pasišalina riebalai, bakterijos ir visokie nešvarumai. Po to kai žmogus išprakaitavo ir gerai nusiplovė vandeniu, jis yra švarus.
Pakaitines maudynes su kaitinimusi pirtyje galima kartoti keletą kartų
Po prausimosi ir maudimosi šaltame vandenyje reikėtų pabūti pirtyje su šiek tiek žemesne temperatūra. Kaitintis galima tiek kartų, kiek tiktai norisi. Suomiai įprastai tai daro 3 kartus ir galiausiai apsipila švariu vandeniu.
Po to pailsėkite ir išgerkite ką nors gaivinančio. Apsirenkite tiktai po to, kai visiškai išdžiūsite
Po pirties nėra kur skubėti. Rūbai taip pat gali palaukti. Savijauta nuostabi, bet neužsimirškite. Prieš pirtį ir joje reikėtų vengti alkoholio ir persivalgymo. Geram laiko praleidimui su kompanija po pirties tinka lengvi užkandžiai ir gaivinantys gėrimai.
Tiems kas nori numesti svorį reikėtų po pirties apie 2 valandas negerti skysčių.
Patarimai tradicines pirties gerbejams
Tokių iš pirmo žvilgsnio nesvarbiausių detalių pačių pirčių ir nesvarbių niekučių įvairiose pirtyse yra daug. Daugiausiai jų yra tradicinėje pirtyje.
Pirmiausia, tai gultai, be kurių šauniai pabūti pirtyje neišeitų. Dažniausiai juos įrenginėja skirtinguose lygiuose kartais dviem, o kartais ir trimis lygiais, kad būtų galima išsirinkti vietą su tinkamiausią temperatūra ir tilptų daugiau žmonių. Gultai dažniausiai gaminami iš liepos, alksnio arba drebulės. Pagal senų laikų tradicijas pirties viduje viskas maksimaliai įrenginėjama iš medžio. Iš medžio gaminamos įvairiausios detalės kaip pavyzdžiui durų rankena iš vidaus, tvorelė aplinkui krosnelę ir t.t.
Pagrindiniai rusiškos pirties bruožai yra karštas ir kvapnus garas bei vanta. Vantos būna įvairios, daugiau populiarios yra beržinės, bet visuomet yra gerbėjų mėgstančių ąžuolines, eukaliptines, pelynines, ir netgi eglines bei kadagių vantas. Nesvarstysime skirtingų vantų savybių, tiesiog paminėsime pagrindines ir bendras savybes: tam, kad vanta būtų kokybiška ji turi būti teisingai surišta.
Pirtyje būtinai turi būti šalto vandens indai. Iš jų pasemtą vandenį samčiais pilame ant įkaitusių akmenų, kad gautume švelnius garus, apie kuriuos svajoja kiekvienas tradicinės pirties mėgėjas. Negalime apsieiti ir be kubilukų bei įvairių samtelių reikalingų šalto ir karšto vandens sumaišymui. Visi šie priedai gali būti ir metaliniai (iš nerūdijančio metalo arba vario), bet pagaminti iš liepos, ąžuolo arba buko jie suteikia daugiau egzotikos šioms procedūroms.
Saunoje viskas vyksta gerokai paprasčiau, kadangi čia nereikia pastoviai gaminti garus, kad pirtis įkaistų. Temperatūra saunoje aukštesnė ir pastoviai palaikoma apytiksliai tokia pati, todėl lankytojai paprasčiausiai guli arba sėdi. Todėl saunose didelį dėmesį atkreipiame į medinius gultus ir sėdynes bei pagalvėles. Maksimaliam komfortui pasiekti ir, kad nereikėtų vaikščioti šaltomis grindimis, saunose daromos medinės grotelės ant grindų.
Saunoje labai svarbu procedūros saugumas. Temperatūra saunoje aukštesnė nei rusiškoje pirtyje kiekvienas prisilietimas prie metalo nudegina odą. Būtent tam, kad apsaugotų lankytojus nuo nudegimų saunoje visus papildomus priedus gamina iš medžio tvoreles aplinkui kaitinimo pečiūką, apsauginės grotelės šviestuvams taip pat indai vandeniui. Skirtingai nei rusiškoje pirtyje saunoje svarbu, kad būtų termometras, hidro metras ir laikrodis, kad galima būtų kontroliuoti trukmę ir temperatūros bei drėgmės parodymus būnant saunoje.
Aukšta temperatūra ir sausas oras saunoje sąlygoja atitinkamų rūbų ir apavo naudojimą saunoje, kurie rusiškoje pirtyje nėra būtini. Tai kepurė, chalatas, apsiaustėlis, šlepetės ir sijonėlis. Taip būtent sijonėlis, būna ir vyriškų ir moteriškų modelių. Jie užtikrina patogumą, saugumą ir saugo nuo perkaitimo. Be kepurės į sauną eiti nerekomenduojama: galva turi būti saugiai izoliuota nuo karščio. Tokia apsauga gali tapti veilokinė kepurė, arba tiesiog aplink galvą apsuktas kilpinis rankšluostis.
Daugelis pirčių mėgėjų naudojasi mėgsta pirtyse naudotis įvairiais aromatais, kad dar paaštrintų pirties pojūčius. Tam tikslui naudojami įvairūs kvapnūs aliejai, antpilai. Jie dažniausiai būna parduodami specialiuose komplektuose. Taip pat egzistuoja ir įvairiausi naminiai receptai. Kai kurie galvoja, kad geriausias rezultatas pasiekiamas kai ant krosnelės yra pilamas alus arba naminė gira, kitiems daugiau patinka įkaitinto medžio ir vantų kvapai.
Mėgstantiems skirtingas vandens procedūras atskirai gali būti įrengtas šaltas baseinas arba hidromasažinis baseinas. Dušinėse gali būti įrengtas šalto vandens kubilas skirtas apsipilti šaltu vandeniu.
Pirčių nauda sveikatai
Įvairių pirčių teikiama nauda yra skirtinga, bet visos jos turi keletą panašumų pagal tai kokią naudą suteikia savo lankytojams.
Atsipalaidavimas ir poilsis
Pirtis nuo senu laiku žinoma kaip nuostabus būdas fiziniam ir protiniam poilsiui. Ji padės Jums nuostabiai pailsėti ir suteiks energijos ilgesniam laikui.
Nereikalingų kalorijų atsikratymas
Rezultatas: medžiagų apykaitos proceso metu ir gausaus prakaitavimo dėka žmogus praranda vidutiniškai iki
300 kalorijų per vieną apsilankymo seansą pirtyje.
Širdies ir kraujagyslių sistemos stiprinimas
Staigi permaina tarp stipraus įkaitimo ir po to sekančios atsišaldimo fazės yra puiki priemonė sustiprinti širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. Reguliarus lankymasis pirtyje gerina kraujo apytaką, sureguliuoja kraujo spaudimą ir gerina širdies bei kraujagyslių sistemos veiklą.
Visuomeninė reikšmė
Pirtis visuomet buvo nuostabi vieta sveikam laiko praleidimui glaudžiame artimųjų ir draugų rate. Bendravimas neįpareigojančioje, draugiškoje aplinkoje padeda išvengti problemų šeimoje ir darbe.
Streso įveikimo priemonė
Šiuolaikiniame įtemptame dalykiniame gyvenime ne išvengiamas stresas ir nervinė įtampa. Tai svarbu ne tiktai aukščiausio rango vadovams. Pirtis – tai aplinkos pakeitimas, galimybė protiškai atsipalaiduoti ir nusimesti savaitės sunkumus.
Organizmo išvalymas ir odos grožis
Padidintas prakaitavimas kartu su pagreitinta kraujo apykaita priveda prie greito įvairių šlakų, toksinų iš organizmo pašalinimo, o taip pat suteikia giluminį ir natūralų odos išsivalymą be brangių kosmetinių priemonių ar procedūrų. Sveika, jauna oda ir raukšlių atsiradimo prevencija – tai svarbu ne tiktai merginoms.
Raumenų pertempimas
Kiekvienam žinomas skausmingas jausmas po didelio fizinio krūvio pertempus raumenis. Ne tiktai sportininkams ar tiems, kurie nešiojo spintą į viršutinį aukštą. Pirtis padeda išvalyti raumenis nuo pieno rūgščių ir mažina nuovargį.
Patarimai
Pabuvimas pirtyje - tai nėra tikslas vien tiktai atsigulus ant gulto išprakaituoti, tai tam tikras ritualas, kurio laikantis, pirtis suteiks Jums jėgų ir džiaugsmo.
- Neskubėkite, nes geriausias pojūtis po pirties yra tuomet, kai jūs skiriate pakankamai laiko, kad neskubant pasikaitinti keletą kartų su neilgomis poilsio pertraukomis.
- Po pirties skirkite laiko ilgam poilsiui
- Saunoje nusiimkite visus papuošalus, laikrodžius, akinius
- Pirtyje mažiau judėkite
- Nepilkite vandens ant akmenų pirmojo kaitinimosi metu ir nepersistenkite tai darydami vėliau
- Jei mėgstate kontrastą tai tarp pasikaitinimų nusiprauskite po šaltu vandeniu, eikite į šaltą baseiną arba apsitrinkite sniegu
- Bet atminkite, kad trumpos poilsio pertraukėlės pirtyje svarbesnės nei kontrastas
- Nesitrinkite rankšluosčiu, leiskite kūnui išdžiūti savaime
- Eikite į pirtį ne mažiau nei 2 valandas po valgio, bet nereikėtų eiti ir alkanam
- Nerekomenduojama gerti daug skysčių ir jokiu būdu nevartokite alkoholio
- Po ilgų ir sunkių fizinių krūvių einant į pirtį geriau pailsėti, bet po įtempto protinio darbo į pirtį galima eiti iš karto
Pirmiausia nusiprauskite po dušu
Be abejo tai siejama su bendra pirčių higiena. Todėl patarimas naudingas. Bet dar viena priežastis, dėl kurios verta apsilankyti duše arba vasarą išsimaudyti, eiti į pirtį maloniau, kai oda yra šlapia. Yra žmonių, kurie laikosi priešingos nuomonės ir į pirtį eina sausi, kad geriau jaustų, ar netgi matytų kaip jie prakaituoja. Vadinasi yra dvi mokyklos: šlapiaodžių ir sausaodžių. Kiekvienas renkasi būdą, priimtinesnį sau. Naujokams, pagyvenusiems ir žmonėms su padidėjusiu kraujospūdžiu reikia pirmiausia nusiprausti po karštu vandeniu arba pabūti karštoje vonioje. Visiems kitiems užtenka tiesiog nusiprausti po šiltu vandeniu. Prausdamiesi nešlapinkite galvos – taip lengviau pernešite karštį pirtyje. Prieš pirtį nereikėtų praustis su muilu, kadangi tuomet nuo odos paviršiaus pašalinami riebalai, kurie saugo odą nuo deginimo pojūčio pirtyje. Po prausimosi duše, galva aprišama rankšluosčiu. Šį rankšluostį būnant pirtyje patartina pastoviai sudrėkinti šaltu vandeniu, kad neperkaistų galva. Svarbiausia nedaryti klaidos ir nesidėti guminių kepuraičių, kadangi ji apspaudžia galvą ir užspaudžia kraujagysles. Tokios kepuraitės dėvėjimas pirtyje gali sukelti galvos skaudėjimą ir galvos svaigimą.
Ant gultų geriau sėdėti ant pakloto
Vėlgi patarimas susijęs su higiena, bet tuo pačiu tai apsaugo nuo įkaitusių gultų, nes jie būna net deginantys. Saunoje pakankama temperatūra 80-90° C, oro drėgnumą galima didinti ant akmenų užpilant vandens. Saunoje būnama tol, kol lankytojui malonu. Rungtyniauti, kas atlaikys aukštesnę temperatūrą, kenksminga sveikatai ir pirtis tam ne vieta.
Tik atėjus į pirtį nereikėtų iš karto gultis ant aukščiausių gultų. Pirmiausia būtų gerai 5-7 minutes pasėdėti apačioje arba blogesniu atveju pagulėti ant vidurinio gulto. Reikia, kad kūnas pradžioje įkaistu prie palyginus nedidelės temperatūros. Įkaitimas iššauks prakaitavimą. Naujokui geriau tuo apsiribojus eiti pailsėti iki kito pasikaitinimo.
Pirtyje reikia prakaituoti!
Bet daugelis pirčių lankytojų mažai ką žino apie prakaitavimą, todėl pradeda kaitintis neteisingai. Tik atėję į pirtį ir atsigulę ant gultų iš karto užpila ant akmenų kokius 2-3 samčius vandens. Tuomet ištinka netikėtas karščio šokas, kuris paraližuoja normalią prakaito liaukų veiklą. Tam, kad normaliai išprakaituoti, reikia laiko. Kad išsiskirtų prakaitas lankytojui sėdinčiam ramiai ant gulto, reikia padidinti kūno temperatūrą keletą laipsnių, kad dirbtinai iššaukti organizme karštį. Tam reikia apie 8-12 minučių priklausomai nuo individualaus sugebėjimo prakaituoti. Pirties temperatūros didinimas negreitina prakaitavimo pradžios, tuo požiūriu 80 ° C pirtis niekuo nenusileidžia 100 ° C pirčiai. Per karštoje ir per sausoje pirtyje prakaitas džiūsta iš karto po išsiskyrimo ant odos. Saunoje vantų geriau nenaudoti, kadangi esant tokiai aukštai temperatūrai lapai nuo vantos iš karto ima suktis ir kristi. Patalpoje reikia užtikrinti natūralią oro cirkuliaciją. Saunoje kur temperatūra siekia 90—120 °С, o pečiūkas neturi akmenų, sausas oras dirgina nosies ir gerklės gleivinę. Tam, kad sudrėkinti orą, tokioje pirtyje užpila nedidelį kiekį vandens ant sienų ir lubų. Akmenų apliejimas vandeniu nedidelėmis porcijomis padaro garą mažiau drėgną, „lengvą“ arba „minkštą“. Jei vandenį pilti gausiai, tai jis sunkiu garu nusės apačioje, garas ima deginti odą, per daug apsikrauna širdies ir kraujagyslių sistemos žmogaus organizme ir žmogus pasijaučia pavargęs. Tokį garą vadina „drėgnu“ ir „sunkiu“.
Staigus perėjimas iš karštos pirties į šaltį nerekomenduojamas
Po pirmo pasikaitinimo pirtyje, kuris trunka apie 5-7 minutes, reikia išeiti iš pirties ir pailsėti. Ir išeidami staigiai nesikelkite nuo gulto- galite prarasti pusiausvyrą. O išėjus iš pirties nereikėtų iš karto gultis, geriau keletą minučių pavaikščioti.
Atkreipkite dėmesį, kad nepatartinas yra „staigus perėjimas“. Prisitaikymui tiesiog reikia tam tikro laiko. O šiaip šaltis ir poilsis yra neatskiriami nuo visų pirties lankymo procedūrų. Jeigu pirtis yra prie vandens, tuomet Jūs tiesiai iš pirties galite pasinerti į gaivinantį vandenį, pakeisdami pirtį maudynėmis. Žiemą patys ištvermingiausi pasineria į ledinę eketę arba apsitrina bei voliojasi švariame sniege.
Prieš prausimąsi šildykitės, o po to galite dar nueiti į pirtį
Tyrėjai paskaičiavo, kad anksčiau pirtyje išnaudodavo tris litrus vandens žmogui. Dabar visa tai pasikeitė. Vandens ir muilo sunaudojama žymiai daugiau. Užtektų ir mažiau, nes dėl giluminio išprakaitavimo atsidaro odos poros ir iš jų pasišalina riebalai, bakterijos ir visokie nešvarumai. Po to kai žmogus išprakaitavo ir gerai nusiplovė vandeniu, jis yra švarus.
Pakaitines maudynes su kaitinimusi pirtyje galima kartoti keletą kartų
Po prausimosi ir maudimosi šaltame vandenyje reikėtų pabūti pirtyje su šiek tiek žemesne temperatūra. Kaitintis galima tiek kartų, kiek tiktai norisi. Suomiai įprastai tai daro 3 kartus ir galiausiai apsipila švariu vandeniu.
Po to pailsėkite ir išgerkite ką nors gaivinančio. Apsirenkite tiktai po to, kai visiškai išdžiūsite
Po pirties nėra kur skubėti. Rūbai taip pat gali palaukti. Savijauta nuostabi, bet neužsimirškite. Prieš pirtį ir joje reikėtų vengti alkoholio ir persivalgymo. Geram laiko praleidimui su kompanija po pirties tinka lengvi užkandžiai ir gaivinantys gėrimai.
Tiems kas nori numesti svorį reikėtų po pirties apie 2 valandas negerti skysčių.
Patarimai tradicines pirties gerbejams
Tokių iš pirmo žvilgsnio nesvarbiausių detalių pačių pirčių ir nesvarbių niekučių įvairiose pirtyse yra daug. Daugiausiai jų yra tradicinėje pirtyje.
Pirmiausia, tai gultai, be kurių šauniai pabūti pirtyje neišeitų. Dažniausiai juos įrenginėja skirtinguose lygiuose kartais dviem, o kartais ir trimis lygiais, kad būtų galima išsirinkti vietą su tinkamiausią temperatūra ir tilptų daugiau žmonių. Gultai dažniausiai gaminami iš liepos, alksnio arba drebulės. Pagal senų laikų tradicijas pirties viduje viskas maksimaliai įrenginėjama iš medžio. Iš medžio gaminamos įvairiausios detalės kaip pavyzdžiui durų rankena iš vidaus, tvorelė aplinkui krosnelę ir t.t.
Pagrindiniai rusiškos pirties bruožai yra karštas ir kvapnus garas bei vanta. Vantos būna įvairios, daugiau populiarios yra beržinės, bet visuomet yra gerbėjų mėgstančių ąžuolines, eukaliptines, pelynines, ir netgi eglines bei kadagių vantas. Nesvarstysime skirtingų vantų savybių, tiesiog paminėsime pagrindines ir bendras savybes: tam, kad vanta būtų kokybiška ji turi būti teisingai surišta.
Pirtyje būtinai turi būti šalto vandens indai. Iš jų pasemtą vandenį samčiais pilame ant įkaitusių akmenų, kad gautume švelnius garus, apie kuriuos svajoja kiekvienas tradicinės pirties mėgėjas. Negalime apsieiti ir be kubilukų bei įvairių samtelių reikalingų šalto ir karšto vandens sumaišymui. Visi šie priedai gali būti ir metaliniai (iš nerūdijančio metalo arba vario), bet pagaminti iš liepos, ąžuolo arba buko jie suteikia daugiau egzotikos šioms procedūroms.
Saunoje viskas vyksta gerokai paprasčiau, kadangi čia nereikia pastoviai gaminti garus, kad pirtis įkaistų. Temperatūra saunoje aukštesnė ir pastoviai palaikoma apytiksliai tokia pati, todėl lankytojai paprasčiausiai guli arba sėdi. Todėl saunose didelį dėmesį atkreipiame į medinius gultus ir sėdynes bei pagalvėles. Maksimaliam komfortui pasiekti ir, kad nereikėtų vaikščioti šaltomis grindimis, saunose daromos medinės grotelės ant grindų.
Saunoje labai svarbu procedūros saugumas. Temperatūra saunoje aukštesnė nei rusiškoje pirtyje kiekvienas prisilietimas prie metalo nudegina odą. Būtent tam, kad apsaugotų lankytojus nuo nudegimų saunoje visus papildomus priedus gamina iš medžio tvoreles aplinkui kaitinimo pečiūką, apsauginės grotelės šviestuvams taip pat indai vandeniui. Skirtingai nei rusiškoje pirtyje saunoje svarbu, kad būtų termometras, hidro metras ir laikrodis, kad galima būtų kontroliuoti trukmę ir temperatūros bei drėgmės parodymus būnant saunoje.
Aukšta temperatūra ir sausas oras saunoje sąlygoja atitinkamų rūbų ir apavo naudojimą saunoje, kurie rusiškoje pirtyje nėra būtini. Tai kepurė, chalatas, apsiaustėlis, šlepetės ir sijonėlis. Taip būtent sijonėlis, būna ir vyriškų ir moteriškų modelių. Jie užtikrina patogumą, saugumą ir saugo nuo perkaitimo. Be kepurės į sauną eiti nerekomenduojama: galva turi būti saugiai izoliuota nuo karščio. Tokia apsauga gali tapti veilokinė kepurė, arba tiesiog aplink galvą apsuktas kilpinis rankšluostis.
Daugelis pirčių mėgėjų naudojasi mėgsta pirtyse naudotis įvairiais aromatais, kad dar paaštrintų pirties pojūčius. Tam tikslui naudojami įvairūs kvapnūs aliejai, antpilai. Jie dažniausiai būna parduodami specialiuose komplektuose. Taip pat egzistuoja ir įvairiausi naminiai receptai. Kai kurie galvoja, kad geriausias rezultatas pasiekiamas kai ant krosnelės yra pilamas alus arba naminė gira, kitiems daugiau patinka įkaitinto medžio ir vantų kvapai.
Mėgstantiems skirtingas vandens procedūras atskirai gali būti įrengtas šaltas baseinas arba hidromasažinis baseinas. Dušinėse gali būti įrengtas šalto vandens kubilas skirtas apsipilti šaltu vandeniu.
Pirčių nauda sveikatai
Įvairių pirčių teikiama nauda yra skirtinga, bet visos jos turi keletą panašumų pagal tai kokią naudą suteikia savo lankytojams.
Atsipalaidavimas ir poilsis
Pirtis nuo senu laiku žinoma kaip nuostabus būdas fiziniam ir protiniam poilsiui. Ji padės Jums nuostabiai pailsėti ir suteiks energijos ilgesniam laikui.
Nereikalingų kalorijų atsikratymas
Rezultatas: medžiagų apykaitos proceso metu ir gausaus prakaitavimo dėka žmogus praranda vidutiniškai iki
300 kalorijų per vieną apsilankymo seansą pirtyje.
Širdies ir kraujagyslių sistemos stiprinimas
Staigi permaina tarp stipraus įkaitimo ir po to sekančios atsišaldimo fazės yra puiki priemonė sustiprinti širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. Reguliarus lankymasis pirtyje gerina kraujo apytaką, sureguliuoja kraujo spaudimą ir gerina širdies bei kraujagyslių sistemos veiklą.
Visuomeninė reikšmė
Pirtis visuomet buvo nuostabi vieta sveikam laiko praleidimui glaudžiame artimųjų ir draugų rate. Bendravimas neįpareigojančioje, draugiškoje aplinkoje padeda išvengti problemų šeimoje ir darbe.
Streso įveikimo priemonė
Šiuolaikiniame įtemptame dalykiniame gyvenime ne išvengiamas stresas ir nervinė įtampa. Tai svarbu ne tiktai aukščiausio rango vadovams. Pirtis – tai aplinkos pakeitimas, galimybė protiškai atsipalaiduoti ir nusimesti savaitės sunkumus.
Organizmo išvalymas ir odos grožis
Padidintas prakaitavimas kartu su pagreitinta kraujo apykaita priveda prie greito įvairių šlakų, toksinų iš organizmo pašalinimo, o taip pat suteikia giluminį ir natūralų odos išsivalymą be brangių kosmetinių priemonių ar procedūrų. Sveika, jauna oda ir raukšlių atsiradimo prevencija – tai svarbu ne tiktai merginoms.
Raumenų pertempimas
Kiekvienam žinomas skausmingas jausmas po didelio fizinio krūvio pertempus raumenis. Ne tiktai sportininkams ar tiems, kurie nešiojo spintą į viršutinį aukštą. Pirtis padeda išvalyti raumenis nuo pieno rūgščių ir mažina nuovargį.